فهرست مطالب

ابزارهای هوش مصنوعی (AI Tools)

در مقاله قبلی تعریف دقیقی از هوش مصنوعی (AI)، تکامل هوش مصنوعی و عملکرد آن بیان شد. در مقاله پیشرو ابتدا ویژگی­‌های هوش مصنوعی و برتری‌های آن نسبت به هوش انسان ذکر شده است و در ادامه کاربردهای هوش مصنوعی در علوم و صنایع مختلف به ویژه مهندسی مکانیک آمده است. سپس به بررسی مزایا و معایب هوش مصنوعی و ابزارهای آن پرداخته شده و در انتها چندین ابزار کاربردی که از هوش مصنوعی بهره می‌برند را معرفی کرده‌ایم.

توصیه مکادمی؛ مقاله هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) را مطالعه کنید.

ویژگی­‌ها و مزایای هوش مصنوعی

به زبان ساده، هوش مصنوعی شبیه‌سازی هوش انسان و جانوران (هوش طبیعی) توسط ماشین‌ها (خصوصا کامپیوترها) است. به عبارت دقیق‌تر هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر (Computer Science) است که با شیبه‌سازی هوش انسان (natural intelligence)، توانایی یادگیری تعمیم یافته (generalized learning)، تصمیم گیری (decision-making) و قدرت حل مسئله (problem-solving) را به کامپیوترها و ماشین‌ها می‌دهد.

هوش مصنوعی قابلیت یادگیری، استفاده از تجارب و فکر کردن را دارد که موجب کارآمدی هرچه تمام تر کامپیوترها و ماشین‌ها شده است. بنابراین در بسیاری از موارد عملکردی به خوبی انسان‌ها دارند و کارهای دور از ذهن را محقق کرده‌اند. در ادامه نگاهی به مزایا و ویژگی­‌های هوش مصنوعی می‌­اندازیم.

ابزارهای هوش مصنوعی (AI Tools)
ابزارهای هوش مصنوعی (AI Tools)

۱- کاهش خطای انسانی (Reduction in Human Error)

یکی از مهم­ترین مزایای هوش مصنوعی کاهش خطای انسانی و افزایش دقت است زیرا هر تصمیمی که توسط هوش مصنوعی گرفته می­‌شود براساس اطلاعات قبلی بدست آمده و الگوریتمی مشخص دارد. با برنامه نویسی مناسب ماشین می­‌توان خطاها را تا نزدیک صفر کاهش داد.

۲- احتمال خطر صفر (Zero Risks)

یکی دیگر از مزایای هوش مصنوعی استفاده از ربات­‌های برنامه نویسی شده بجای انسان برای شرایط و مکان­‌هایی با احتمال خطر بالا است. می­‌توان از آنها برای رفتن به فضا و اکتشاف در اعماق اقیانوس­‌ها استفاده کرد. ماشین­‌های فلزی نسبت به انسان تاب­‌آوری بیشتری در شرایط سخت دارند. همچنین می‌­توانند تحقیقات و کارهای مورد نظر را با دقت بیشتر نسبت به انسان انجام دهند.

۳- دسترسی نامحدود (Availability)

ساعت کار کردن انسان در شبانه روز محدود است و در حین کار نیاز به استراحت دارد. همچنین انسان نیازمند برقراری تعادل بین کار و زندگی روزمره است. ولی ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌­تواند بدون نیاز به استراحت کارهای انسان را انجام دهند.

ماشین­‌ها دارای توانایی انجام سریع­تر وظایف را دارند و می‌­توانند طوری برنامه‌­نویسی و طراحی شوند که همزمان چند کار را با نتایج دقیق انجام دهند. بعنوان مثال استفاده از بات­‌های مکالمه برای پاسخگویی به مشتریان که در هر ساعت و هرجا در دسترس هستند و مشکلات مشتریان را پاسخ می‌دهند.

۴- اختراعات جدید (New Inventions)

پیشرفت هوش مصنوعی در سال­‌های اخیر باعث این امر شده است که خیلی از صنایع به فکر استفاده از این تکنولوژی روز دنیا در صنعت باشند در نتیجه اختراعات جدیدی در جهت بهبود کیفیت زندگی انسان صورت گرفته است. بعنوان مثال اپلیکیشن­‌های مسیریاب، اغلب نرم افزارهای طراحی، ربات‌ها و غیره.

۵- تصمیم­‌گیری بی‌طرفانه (Unbiased Decisions)

معمولا احساسات انسان بر روی تصمیم­‌های که می­‌گیرد تاثیر دارد ولی هوش مصنوعی خالی از هر گونه احساس است و به مسائل رویکرد منطقی و کاربردی دارد. یکی از بزرگترین مزایای هوش مصنوعی تصمیم‌­گیری بی‌طرفانه است که منجر به تصمیمات دقیق‌­تری می‌­شود. در بعضی از کمپانی­‌ها گزینش کارمند و بررسی رزومه‌­های دریافتی با هوش مصنوعی صورت می‌گیرد که نظر فرد دخیل نباشد.

۶- انجام کارهای تکراری (Perform Repetitive Jobs)

خیلی وقت­‌ها انجام دادن کارهای تکراری خسته ­کننده و وقت‌­گیر است. سپردن این سری از وظایف به هوش مصنوعی می­‌تواند باعث بالا بردن کیفیت و تمرکز نیروی انسانی بر روی انجام سایر کارها شود. به عنوان مثال استفاده از ربات‌ها در کارخانجات برای انجام وضایفی مانند بسته­‌بندی، رنگ آمیزی، جوشکاری و غیره. همچنین استفاده از ربات باعث کاهش هزینه استخدام نیرو نیز می‌­شود.

ابزارهای هوش مصنوعی (AI Tools)
ابزارهای هوش مصنوعی (AI Tools)

کاربردهای هوش مصنوعی

با توجه به ویژگی­‌های مثبتی که استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌­های مختلف دارد در ادامه برخی از کاربرهای آن به خصوص در تکنولوژی و مهندسی مکانیک ذکر می‌شود.

۱- هوش مصنوعی در برنامه نویسی، نرم‌­افزارها و فناوری اطلاعات (IT)

هوش مصنوعی­‌های مولد نسل جدید برای نوشتن کد نرم­‌افزارها بر پایه پردازش زبان طبیعی (Natural Language Prompts – NLP) استفاده می‌­شود ولی احتمال اینکه به زودی جایگزین مهندسان کامپیوتر شوند وجود ندارد. همچین هوش مصنوعی برای خودکار سازی خیلی از پردازش­‌های حوزه فناوری اطلاعات کاربرد دارد. به عنوان مثال وارد کردن داده‌­ها، شناسایی کلاهبرداری، سرویس مشتریان، تعمیر و نگهداری و امنیت.

به عنوان مثال وبسایت codepal.ai برای تبدیل کد از یک به زبان دیگر می­توان استفاده کرد. در این وبسایت که بر پایه هوش مصنوعی کار می‌­کند کد مورد نظر را وارد می‌­کنید و زبان مورد مورد نظر خود را انتخب کرده سپس کد شما به زبان دوم تبدیل می‌­شود. بعنوان مثال اگر یک مسئله را توسط نرم ­افزار متلب (MATLAB) حل کرده باشید و به هر دلیلی نیاز به کد در زبان پایتون داشته باشید با استفاده از این وبسایت امکان انجام این کار فراهم شده است.

با سایت codepal.ai به راحتی کدهاتون رو از یک زبان برنامه‌نویسی به زبان‌ برنامه‌نویسی دیگری تبدیل کنید

از دیگر نرم افزارهای مورد استفاده برای نوشتن کد Microsoft Copilot می‌­باشد که به اسم GitHub Copilot با همکاری OpenAI توسعه داده شده که به برنامه نویسان امکان نوشتن کد به هر زبان برنامه نویسی را می‌­دهد. البته در استفاده از هوش مصنوعی برای انجام کدنویسی این نکته را در نظر داشته باشید که درسته هوش مصوعی دارای قابلیت­‌های فراوانی است ولی قابلیت و توانایی هوش انسان را ندارد. ممکن است در زمان کدنویسی صرفه جویی کند ولی پس از اتمام کد لازم است کاربر کد را debug کند و این ویرایش کد ممکن است زمانبر باشد.

۲- هوش مصنوعی در آموزش

یکی از کاربردهای مفید هوش مصنوعی در مسائل آموزشی است. می­‌توان از هوش مصنوعی برای آموزش خودکار استفاده کرد در نتیجه آموزگاران می­‌توانند از زمان­‌های اضافه استفاده کرده و به فعالیت‌­های بیشتر و متنوع‌­تری بپردازند. همچنین دانش ­آموزان و دانشجویان با توجه به سرعت یادگیری خودشان دروس را فرا می­‌گیرند و با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی از میزان پیشرفت تحصیلی و انجام تکالیف خود اطمینان حاصل کنند.

هوش مصنوعی­‌های مولد مثل ChatGPT و Brad این قابلیت را در اختیار معلمان و استادان قرار می­‌دهد که مهارت و خلاقیت بیشتری در آموزش بدست بیاورند و دانش ­آموزان را در مسیر جدید و بهتری قرار دهند. همانطور که امروزه مشاهده می‌کنیم بسیاری از دانشجویان و دانش­ آموزان برای انجام تکالیف و پروژه­‌های درسی خود از هوش مصنوعی مولد کمک می­‌گیرند.

پیشرفت این نوع ابزارهای آموزشی معلمان و استادان را وادار به بازنگری دوباره تکالیف و امتحانات می­‌کند و همچنین با استفاده از این ابزار قوانین مربوط به سرقت ادبی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

یکی از کاربردی­ترین استفاده­های هوش مصنوعی در نرم‌­افزار فتوشاپ (Photoshop) است. شاید در ابتدا بر این باور باشید که دانشجویان گرافیک و رشته­‌های مربوط از این نرم‌­افزار استفاده می­‌کنند ولی امروزه برای انجام هر کاری از جمله کارهای پژوهشی، پروژه­‌های دانشگاهی و نوشتن پایان نامه نیاز به فتوشاپ است.

به عنوان مثال دانشجویان مهندسی نیز برای انجام پروژه­‌ها و گاهی ارائه پروژه نیاز به جلوه­‌های تصویری دارند بنابراین استفاده از فتوشاپ بهترین روش برای انجام این کار است. فایرفلای (Adobe Firefly) یک پلتفرم جدید ساخته شده توسط ادوبی است که با استفاده از این نرم­‌افزار می‌­توانید مشخصات عکس یا متن مورد نظر را به سیستم بدهید و خروجی مدنظر را با استفاده از گزینه Text to Image، یعنی تبدیل متن به تصویر، دریافت کنید.

همچنین می‌توانید مشخصات مثل ابعاد و نور عکس خروجی را تغییر دهید. گاهی نیاز است عکس یا محتوایی که در اختیار دارید ویرایش کنید که فایرفلای امکان این کار را برای شما فراهم کرده است. در این قسمت جهت آشنایی با این قابلیت مطالبی ذکر شد، ولی برای یادگیری و استفاده دقیق از این قابلیت فتوشاپ از لینک زیر استفاده کنید:

پلاگین هوش مصنوعی فتوشاپ

۴- هوش مصنوعی در ساخت و تولید

صنعت ساخت و ساز در استفاده از روبات­‌ها پیشتاز است. برای مثال روبات­‌هایی که در قدیم در کارخانجات و صنعت استفاده می‌شدند فقط برای انجام یک کار برنامه‌­نویسی شده بودند ولی امروزه روبات­‌های قدیمی جای خودشان را به کوبات­‌ها (cobots) داده‌­اند که این نوع ربات­‌ها در ابعاد کوچیک­‌تر طراحی شده‌­اند، توانایی انجام چند کار به صورت همزمان را دارند و در صنایع ساخت و ساز با انسان در بیشتر بخش­‌ها همکاری می‌­کنند.

۵- هوش مصنوعی در حمل و نقل

هوش مصنوعی در حمل و نقل برای کنترل ترافیک، پیش­‌بینی تاخیر پروازها و بالابردن امنیت و کارآیی حمل و نقل دریایی استفاده می­‌شود. امروزه هوش مصنوعی جایگزین روش­‌های قدیمی پیش­‌بینی تقاضا و اختلالات در صنعت حمل و نقل شده است. در زمان شیوع ویروس کرونا استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی عرضه و تقاضا بسیار رونق گرفت. زیرا شیوع این بیماری آسیب‌­های جدی به صنعت حمل و نقل وارد کرد.

۶- هوش مصنوعی در پزشکی

از هوش مصنوعی در پزشکی برای کاربردهایی مانند تشخیص بیماری، درمان و تشخیص دارویی استفاده می­‌شود. ابزارهایی که با استفاده از هوش مصنوعی طراحی و ساخته شده ­اند به پزشکان این امکان را می­‌دهند که داده‌­ها مربوط به هر بیمار را بررسی و تحلیل کنند و با توجه به آن خطرات احتمالی بیماری را متوجه شوند. همچنین با استفاده از این داده‌ها و الگوریتم‌­های هوش مصنوعی امکان طراحی برنامه درمان برای هر بیمار با توجه به شرایط سلامتی شخص بصورت منحصر به فرد وجود دارد.

۷- هوش مصنوعی در سرگرمی و رسانه

تجارت سرگرمی از تکنولوژی هوش مصنوعی برای تبلیغات هدفمند، پیشنهاد محتوا، توزیع، تشخیص کلاهبرداری، تولید متن و ساخت فیلم استفاده می­‌کند. استفاده از روزنامه‌­نگارها و ژورنالیست‌­های خودکار باعث کاهش زمان کار در اتاق­‌های خبر شده­‌است. همچنین استفاده از هوش مصنوعی به جای نیروی انسانی باعث کاهش هزینه­ و پیچیدگی می‌­شود. اتاق­های خبر و شبکه­‌های خبررسانی از هوش مصنوعی برای خودکار سازی کارهای روزمره و تکراری مانند وارد کردن داده، تصحیح متون، جستجو سرتیتر و موضوع استفاده می‌­کنند.

۸- هوش مصنوعی در تجارت

الگوریتم­‌های یادگیری ماشین برای آنالیز و مدیریت ارتباط با مشتری (Customer Relationship Management – CRM) با تجارت ادغام شده است. که بدین وسیله اطلاعات مربوط به مشتریان به منظور ارائه خدمات بهتر، مورد بررسی قرار می‌­گیرد. بات‌­های مکالمه‌­ای که در وبسایت‌­ها برای پاسخگویی به مشتریان وجود دارد نمونه‌­ای از استفاده هوش مصنوعی در تجارت است.

۹- هوش مصنوعی در قانون (مسائل حقوقی)

بررسی مدارک در کارهای حقوقی و مربوط به قانون کاری حوصله سر بر و وقت‌­گیر است. بنابراین شرکت­‌های حقوقی معمولا از هوش مصنوعی و نرم­‌افزارهای مربوط به آن برای بررسی مدارک و پرونده­‌ها استفاده می­‌کنند. همچنین با استفاده از هوش مصنوعی می‌­توان خروجی را حدس زد. از هوش مصنوعی می­‌توان برای دسته‌­بندی و استخراج کردن اطلاعات نیز استفاده کرد.

هوش مصنوعی برای مهندسین مکانیک

با توجه به گسترش هوش مصنوعی در بیشتر صنایع و علوم این سوال پیش می‌­آید که استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی چه کمکی به مهندسین مکانیک می‌­کند؟ در ادامه به بررسی استفاده از هوش مصنوعی برای مهندسی مکانیک می­‌پردازیم.

۱- ابزارهای هوش مصنوعی: طراحی­‌های پیچیده به کمک رایانه (CAD)­

 طراحی محصولات مصنوعی، قوانین و مسائل در طراحی به کمک رایانه (Computer-Aided Desing – CAD) جهت کمک به طراحان در نرم­‌افزارها ذخیره می­‌شوند. ادغام هوش مصنوعی و CAD توسط استنتاج مبنی بر نمونه (Model-Based Reasoning – MBR) انجام شده‌­است. بسیاری از پکیج­‌های نرم­‌افزاری که به تازگی رونمایی شده‌­اند از سیستم­‌های مبتنی بر دانش (Knowledge-based Systems) استفاده می­‌کنند.

بیشترین کاربرد هوش مصنوعی در طراحی توسط رایانه‌­ها در زمینه طراحی مولد (Generative Design) کاربرد دارد. ابزارهای طراحی مولد الزامات طراحی را به عنوان ورودی دریافت می­‌کنند و محتمل­‌ترین طراحی را بعنوان خروجی در اختیار کاربر قرار­ می­‌دهند. نرم افزار SOLIDWORKS از نسخه ۲۰۱۸ به بعد ویژگی بهینه‌سازی توپولوژی با استفاده از الگوریتم‌­هایی بر پایه طراحی مولد را در اختیار کاربر قرار می‌­دهد.

۲- ابزارهای هوش مصنوعی: شبکه عصبی مصنوعی در CFD

دینامیک سیالات محاسباتی (Computer Fluid Dynamics – CFD) دارای محبوبیت زیادی بین مهندسین و محققین است. وجود اغتشاش و آشوب مربوط به مکانیک سیالات حل این گونه مسائل را توسط شبیه سازی عددی مستقیم (Direct Numerical simulation – DNS) دشوار کرده­‌است. برخی از مدل­‌ها به اسم­‌های معادله Reynold’s-Averaged Navier – stokes  (RANS) و شبیه سازی Large Eddy (LES) وجود دارند که رفتار جریان را تخمین می‌­زنند. هوش مصنوعی راه خود در بین این نوع شبیه سازی نیز باز کرده‌­است.

شبکه عصبی مصنوعی (Artificial Neural Networks – ANN) جایگاه خوبی بین دانشجویان و اساتید پیدا کرده است. زیرا این نوع هوش مصنوعی جریان را با قدرت کامپیوتر کمتر، زمان کمتر و کاهش ابعاد مسئله تخمین می‌زند. همچنین با توجه به روش­های قدیمی CFD از دقت بالایی برخورد هستند. چالش استفاده از هوش مصنوعی در این زمینه، آموزش ANN توسط نمونه‌­های زیاد شبیه سازی شده جریان سیال می‌­باشد. همچنین کاربر فهم دقیقی از سازوکار جریان سیال بدست نمی‌­آورد.

۳- ابزارهای هوش مصنوعی: نرم افزارها

پایتون (Python) بیشترین نرم‌­افزار مورد استفاده در یادگیری ماشین (Machine Learning- ML) است. نرم‌­افزار R همچنین در کنار پایتون برای تحلیل داده در هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. بیشتر مهندسان مکانیک از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین بعنوان ابزار استفاده می­‌کنند مانند استفاده از نرم­‌افزارهای CAD/CAM یا نرم‌افزارهای المان محدود (Finite Element Analysis – FEA).

روش­‌های متعددی برای استفاده از هوش مصنوعی در مهندسی مکانیک وجود دارد. برای طراحی و بهینه سازی سیستم‌­های مکانیکی مانند موتور، چرخدنده، بلبرینگ همچنین خودکار سازی این نوع سیستم­‌ها استفاده می­‌شود. عملکرد سیستم­های مکانیکی به منظور پیش­بینی رفتار، پیشنهاد برای انجام تغییرات و احتمال خرابی در آینده؛ با استفاده از هوش مصنوعی شبیه سازی و بررسی می­‌شوند.

به طور کلی، اعمال هوش مصنوعی برای مهندسی مکانیک باعث کمک به افزایش راندمان، قابلیت اطمینان و عملکرد سیستم­های مکانیکی می‌­شود.

هوش مصنوعی در مهندسی برای ساخت و تولید، آنالیز، طراحی استفاده می‌­شود. همچنین از یادگیری ماشین برای رباتیک، مواد هوشمند، شناسایی هوشمند خرابی، طراحی بهینه سیستم، هوشمندسازی استفاده می‌­شود.

یکی از ابزارهای هوش مصنوعی که برای مهندس­‌ها، پژوهشگران و دانشجویان بسیار مفید می­‌باشد سایت petal.org است. با استفاده از این وبسایت دیگر لازم نیست مقالات را کامل و با دقت بخوانید. فقط کافیست با مقاله مورد نظر مکالمه (چت) کنید. سوالات، ابهامات و موارد مورد نیاز مقاله را از هوش مصنوعی می‌­پرسید و باتوجه به متن و داده‌­ها مقاله جواب را به شما تحویل می­‌دهد. استفاده از این روش برای صرفه جویی در زمان بسیار مفید است.

در ویدئوی زیر استفاده از این ابزار نشان داده شده است:

با petal.org میتونید با مقالاتمون چت کنیم. کافیه سوالامون رو درباره مقاله ازش بپرسیم و اطلاعات کامل و دقیقی از مقاله بدست بیاریم.

۵- اینترنت اشیا و تحلیل داده­‌ها (IoT and Data Analysis)

چهارمین انقلاب صنعتی با اتصال تمام تجهیزات استفاده شده در امکانات ساخت و محصولات مصرفی این امکان را برای مهندسان مکانیک محیا می­کند که آنالیز، بهینه سازی و تضمین کیفیت محصول را آسان­تر انجام دهند. مهندسانی که داده­های مربوط به حسگرها و سنسورها را تفسیر می­‌کنند نیازمند مدیریت داده­های فنی هستند. کار با نرم‌­افزارهایی که توانایی مدیریت داده­های گرفته شده از حسگرهای اجزا در نیروگاه‌­های مولد، تاسیسات صنعتی یا موارد مصرفی را دارد نیازمند مهندسان مکانیک متخصص در زمینه هوش مصنوعی می‌­باشد.

یک مثال استفاده از علم داده­ (Data Science) در بهینه‌­سازی کارخانجات تولیدی: داده­‌های جمع آوری شده توسط سامانه گردآوری اطلاعات و کنترل داده­ها (Supervisory Control And Data Acquisition – SCADA ) توانایی پیش‌بینی خرابی، اجتاب از هدر رفت هرگونه سرمایه یا زمان را دارد.

معایب هوش مصنوعی

در کنار تمام مزیت­‌های استفاده از هوش مصنوعی در صنایع مختلف، چالش­‌ها و معایبی نیز دارد که در ادامه برخی از آنها ذکر شده است.

 • هزینه زیاد استفاده از هوش مصنوعی
 • نیاز به متخصص برای استفاده از این تکنولوژی
 • سوگیری به واسطه داده­های ورودی با مرور زمان
 • عدم توانایی تعمیم یک کار از روی یک کار دیگر
 • جایگزین نیروی انسانی و از بین رفتن تعدادی از مشاغل و افزایش نرخ بیکاری
 • احتمال عدم پاسخ صحیح

مثال­‌هایی از ابزارهای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به شکل­‌های متفاوتی وجود دارد. از بات مکالمه (Chatbot) گرفته تا نرم‌­افزارهای جهت­‌یابی و ردیاب‌های تناسب اندام و ورزشی. مثال­‌های زیر وسعت نرم­افزارهای هوش مصنوعی را نشان می‌­دهد:

۱- ابزارهای هوش مصنوعی: ChatGPT

ChatGPT یک هوش مصنوعی به شکل بات مکالمه است که قابلیت تولید محتوا متنی در غالب مقاله، کد و جواب دادن به سوالات آسان را دارد. این هوش مصنوعی در تاریخ نوامبر ۲۰۲۲ توسط OpenAI ارائه شد. ChatGPT توسط یک مدل زبانی گسترده طراحی شده که این اجازه را می­‌دهد نوشته­‌ها و متن­های نزدیک به آنچه انسان تولید می­‌کند را تولید کند.

استفاده­‌هایی که امروزه از ChatGPT می­‌شود:

 • نوشتن انگیزه‌­نامه (SOP – Statement of Purpose)
 • چک کردن گرامر
 • تصحیح writing برای آزمون­‌های ایلتس، تافل و غیره.
 • تمرین و تصحیح Speaking برای آزمون­‌های ایلتس، تافل و غیره.
 • کمک گرفتن برای نوشتن کد
 • نوشتن مرور ادبیات مقاله (Literature Review)

البته این نکته را در نظر داشته باشید در تمامی موارد بالا احتمال بروز اشتباه توسط هوش مصنوعی وجود دارد و کاربر باید با علم به این موضوع از این ابزارها کمک گرفته و خروجی کار را مجدد بررسی کند و تنها به پاسخ هوش مصنوعی اکتفا نکند. در تصویر زیر یک نمونه از اشتباهات ChatGPT را مشاهده می‌­کنید:

پاسخ اشتباه در ChatGPT
پاسخ اشتباه در ChatGPT
پاسخ اشتباه در ChatGPT
پاسخ اشتباه در ChatGPT

برای استفاده از ابزار ChatGPT نیاز به داشتن حساب کاربری است، همینطور که می­‌دانید در ایران تحریم است. برای ساختن حساب کاربری نیاز به شماره غیرایرانی دارید که می‌­توانید از سایت numberland.ir تهیه کنید و با استفاده از این شماره و ایمیل حساب کاربری درست کنید.

ابزارهای هوش مصنوعی: ChatGPT بدون نیاز به VPN و شماره مجازی (poe.com)

ابزارهای هوش مصنوعی: ChatGPT بدون نیاز به VPN و شماره مجازی (chat.forefront.ai)

۲- ابزارهای هوش مصنوعی: Google Maps

گوگل مپ از داده­های مکانی تلفن­‌های هوشمند که توسط کاربران ارائه می‌­شود استفاده می­کند، اطلاعاتی مانند تصادف و ساخت و سازهای جاده­ای، که بر جریان ترافیک نظارت کند و سریع‌­ترین و بدون ترافیک‌­ترین راه را در اختیار کاربر قرار دهد.

۳- ابزارهای هوش مصنوعی: دستیارهای هوشمند (Smart Assistants)

دستیارهای شخصی مثل Siri، Alexa و Cortana با استفاده از پردازش زبان طبیعی (Natural language processing – NLP) دستورالعمل‌­هایی مانند تنظیم یادآوری‌­ها، جستجو آنلاین مطالب و کنترل روشنایی منزل را از کاربر دریافت می­‌کنند. در بیشتر موارد، این دستیارها به نوعی طراحی شده­‌اند که اولویت­‌های کاربر را دریافت کنند و با مرور زمان پاسخ­‌های بهتری به کاربر دهند.

۴- ابزارهای هوش مصنوعی: فیلترهای اسنپ­ چت (Snapchat Filters)

فیلترهای اسنپ­ چت از الگوریتم یادگیری ماشین (Machine Learning) برای تشخیص تفاوت سوژه عکس و تصویر پس‌­زمینه استفاده می­‌کنند. در واقع با ردیابی حرکات صورت شخص این کار انجام می‌­پذیرد.

۵- ابزارهای هوش مصنوعی: ماشین­‌های خودران (Self-Driving Cars)

ماشن­‌های خودران یک نمونه از یادگیری عمیق (Deep Learning) است. این نوع ماشین­ها از شبکه عصبی (Neural Networks) برای تشخیص اشیا اطرافشان، محاسبه فاصله آنها با ماشین‌­ها، شناسایی علامت­‌های راهنمایی رانندگی و غیره استفاده می­‌کنند.

۶- ابزارهای هوش مصنوعی: گجت­‌های پوشیدنی­ (Wearables)

سنسورها و دستگاه­‌های پوشیدنی به آن دسته از وسایل گفته می­‌شود که با بدن انسان تماس دارند. این نوع از دستگاه­‌ها در صنعت مراقبت­های بهداشتی و درمانی استفاده می­‌شوند و از یادگیری عمیق برای دسترسی به شرایط سلامتی بیمار از جمله میزان قند خون، فشار خون و ضربان قلب، استفاده می‌­کند. همچنین می­تواند با استفاده از اطلاعات بدست آمده از وضعیت سلامت بیمار، شرایط سلامتی شخص را در آینده نیز پیش­‌بینی کند.