رشته مهندسی مکانیک، زمینه جذابی در مورد طراحی و ساخت وسایلی مانند؛ انواع ماشین‌ها، اتومبیل‌ها و حتی ربات‌ها می‌باشد. اگر به این رشته علاقه‌مند هستید در این وبلاگ لیستی از مفیدترین وب سایت‌ها برای یادگیر زمینه‌های مختلف مهندسی مکانیک در اختیار شما قرار داده شده است.
اگر دانش‌آموز هستید و علاقه دارید تحصیلات خود را در رشته مهندسی مکانیک ادامه دهید یا دانشجو این رشته هستید و در تلاش برای کسب مهارت بیشتر در رشته خود می‌باشید، این مقاله را از دست ندهید.

در این قسمت لیستی از مشهورترین وبسایت‌­های آموزشی برای یادگیری در حوزه مهندسی مکانیک در اختیار شما قرار داده شده ­است.

وبسایت GUVI یک ابزار آموزشی آنلاین برای یادگیری دروس در زمینه مهندسی مکانیک می­‌باشد. این وبسایت طیف وسیعی از مهارت­‌ها برای وارد شدن به صنعت را در اختیار کاربران علاقه­مند قرار می‌­دهد. یکی از مزیت­‌های برجسته GUVI تمرکز بر یادگیری به صورت عملی می­‌باشد. مطالب در این وبسایت به صورت فیلم­‌های آموزشی، امتحان و پروژه­‌های عملی فراهم شده و در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

بهترین سایت‌های آموزشی برای مهندسی مکانیک
بهترین سایت‌های آموزشی برای مهندسی مکانیک

یکی از مشکلاتی که دانشجویان مهندسی به خصوص مهندسی مکانیک در حین یا پس از تحصیل با آن روبرو می­‌شوند، فاصله بین دروس تئوری دانشگاهی و دانش و مهارت مورد استفاده در صنعت است. با استفاده از رویکرد بکار رفته در این وبسایت مهندسین مکانیک قادر به پر کردن فاصله بین دانش تئوری و عملی (صنعتی) می­‌شوند.

برخی دیگر از منابع مورد استفاده در این زمینه عبارتند از:

شرکت در انجمن‌ها و گروه‌های آنلاین دارای مزیت‌های بیشماری می‌باشد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • یادگیری همراه دیگران (Peer Learning)
 • قدرت حل مسئله (Problem-Solving)
 • ساختن شبکه و روابط (Networking)
 • به روز بودن (Staying Update)
 • دیدگاه‌های متفاوت (Diverse Perspective)

در ادامه به بررسی و معرفی معروف‌ترین انجمن‌های آنلاین برای مهندسین مکانیک می‌پردازیم:

این انجمن یکی از معتبرترین پلتفرم‌ها برای پرسش و پاسخ سوالات تخصصی در زمینه‌های مختلف می‌باشد. متخصصین این انجمن فضایی جهت بحث و گفت‌وگو، به اشتراک گذاشتن دانش و کمک‌رسانی برای حل مسائل تخصصی را برای مهندسین مکانیک فراهم کرده است.

بخش مربوط به مهندسی Reddit فضای خوبی برای تبادل نظر، اخبار مربوط به صنعت، دانش و اطلاعات را برای مهندسین فراهم کرده است.

این نوع انجمن‌های آنلاین فضای قابل اعتمادی برای مهندسین مکانیک علاقه‌مند به بحث در مورد موضوعات مختلف، کسانی که به دنبال کمک هستند و مشارکت برای انجام پروژه؛ ایجاد کرده است. چه دانشجو باشید، چه یک فرد حرفه‌ای یا مشتاق به یادگیری در زمینه مهندسی، این پلتفرم‌ها فرصت مناسبی برای یادگیری متداوم و تعامل با یک جامعه پویا را در اختیارتان قرار می‌دهد.

منابع رایگان و OpenCourseWare (دروسی که در دانشگاه‌ها تدریس شده و فیلم‌های تدریس به صورت رایگان بر روی فضای مجازی و از طریق اینترنت در دسترس کاربران قرار داده می‌شود) دارای اهمیت ویژه‌ای در یادگیری می‌باشند. از مهم‌ترین دلایل استفاده از این منابع عبارتند از:

 • یادگیری مقرون به صرفه
 • آموزش در دسترس
 • موضوعات مختلف
 • یادگیری با سرعت دلخواه

لیست برخی از بهترین وبسایت‌ها برای یادگیری دروس مختلف مهندسی:

پلتفرم‌های معرفی شده دارای محتوای مناسب برای یادگیری در تمومی سطوح از مبتدی تا پیشرفته هستند. شما می‌توانید با استفاده از این محتواها به صورت رایگان و تنها با داشتن اینترنت از دانش وسیع در زمینه‌های مختلف مهندسی مکانیک، بهره‌مند شوید.

به روز بودن در مورد اخبار مربوط به صنعت برای متخصصین و علاقه مندان به مهندسی مکانیک امری حیاتی‌ست. برخی از دلایل اهمیت این موضوع در زیر عنوان شده است:

 • پیشرفت حرفه‌ای (Professional Development)
 • نوآوری و الهام گرفتن (Innovation and Inspiration)
 • ساختن ارتباطات (Networking)

در این بخش بعضی از بهترین وبلاگ‌ها و نشریات معرفی شده است. خوانندگان می‌توانند با استفاده از این ابزارهای آنلاین به مقالات ارزشمند و تحقیقاتی دسترسی داشته باشند.

منابع ذکر شده کمک شایانی به مهندسین مکانیک و علاقه مندان به حوزه مکانیک می‌کند که همواره بروز باشند، الهام بگیرند و در جریان آخرین پیشرفت‌های این علم قرار بگیرند. شک نکنید که مطالعه و دنبال کردن مرتب این مطالب و نشریات باعث رشد حرفه‌ای شما و آگاهی بیشتر در صنعت خواهد شد.

امروزه استفاده از محتوای ویدیویی و تصویری برای یادگیری مطالب و مهارت‌های جدید رونق زیادی گرفته است. در مهندسی مکانیک استفاده از آموزش‌های تصویری باعث نمایش بهتر مفاهیم شده در نتیجه مفاهیم پیچیده به آسانی قابل یادگیری می‌شوند و همچنین در این نوع آموزش‌ها، یادگیری عمیق‌تر بوده و اثربخشی بیشتری دارد. در اینجا چند کانال قابل توجه ذکر شده است:

اگر دانشجو، و به دنبال تقویت دروس دانشگاهی می‌باشید یا در زمینه مهندسی مکانیک مشغول به کار هستید و علاقه مند به توسعه دانش و مهارت می‌باشید، منابع تصویری معرفی شده این امکان را به شما می‌دهند که در کمترین زمان، بیشترین بهره‌وری و آسان ترین موضوعات مورد نظر را فرا بگیرید.

عضویت در سازمان‌های مرتبط با مهندسی مکانیک دارای مزیت‌های فراوان می‌باشد، از جمله:

 • دسترسی به منابع
 • فرصت ساختن روابط حرفه‌ای
 • حمایت شغلی
 • پیشرفت حرفه‌ای
 • گرفتن گواهینامه و آموزش‌های متعدد

اطلاعات مربوط به دو تا از معروف ترین سازمان‌ها در زمینه مهندسی مکانیک در این قسمت آورده شده است.

سازمان ASME (American Society of Mechanical Engineers) یک سازمان حرفه‌ای برای مهندسین مکانیک می‌باشد. این سازمان رنج وسیعی از منابع، شامل ژورنال‌های فنی، کد، استانداردهای صنعتی و مقالات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین این سازمان هر ساله میزبان کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و وبینار متعددی می‌باشد که فرصت ساخت روابط کاری و توسعه فردی را در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌دهد.

انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME)
انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME)

سازمان (Institution of Mechanical Engineering) IMechE یک موسسه حرفه‌ای مستقر در انگلستان است ولی قابلیت عضویت جهانی را دارد. این موسسه منابع وسیع، رویدادهای متنوع و مقالات مهندسی را دارا می‌باشد. عضویت در IMechE امکان دسترسی به محتواهای فنی، رویدادهای مختلف و فرصت ساختن روابط حرفه‌ای را در اختیار مهندسین قرار می‌دهد.

موسسه مهندسی مکانیک (IMechE)
موسسه مهندسی مکانیک (IMechE)

هر دو سازمان ASME و IMechE فرصت‌های ارزنده‌ای را در اختیار مهندسان مکانیک قرار می‌دهد و باعث پیشرفت در شغل و تحصیل می‌شود. چنانچه عضویت از داخل ایران برای مهندسان و دانشجویان مهندسی موجود نباشد، اطلاع داشتن از فعالیت‌های این سازمان‌ها و استفاده از امکانات آنلاین و رایگان آنها بی شک کمک بزرگی در توسعه حرفه‌ای شما خواهد داشت.

در نتیجه، مهندسی مکانیک همانند سایر علوم مدام در حال تغییر و پیشرفت است بنابراین اطلاع از آخرین اخبار، مقالات، اختراعات و پیشرفت‌ها امری واجب در جهت پیشرفت شغلی و درسی خواهد داشت. هرچه بیشتر بیاموزید، مهندس ماهرتری خواهید بود.