بهترین منابع یادگیری آباکوس

یکی از سوالات رایج دانشجویان و مهندسین مکانیک، عمران، هوافضا و … این است که بهترین منابع برای یادگیری نرم افزارهای تخصصی را چگونه پیدا کنیم. در این مقاله قصد داریم بهترین منابع برای یادگیری نرم افزار آباکوس را به شما معرفی کنیم. بر اساس تجربیات تیم مکادمی بهتر است که به ترتیب از منابع ذکر شده استفاده کنید هرچند اگر کاربر حرفه‌ای نرم افزار آباکوس هستید، احتمالا استفاده از آموزش‌های ایرانی و خارجی نرم افزار آباکوس که در سایت‌های مختلف وجود دارند برایتان چندان مفید نخواهد بود. بنابراین برای به کاربران حرفه‌ای نرم افزار آباکوس توصیه می‌کنیم منابع ۴ام به بعد را مدنظر قرار دهند.

بهترین منابع برای یادگیری آباکوس
بهترین منابع برای یادگیری آباکوس

۱- آموزش‌های فارسی نرم افزار آباکوس

حتی اگر زبان انگلیسی خوبی دارید، برای یادگیری مباحث مقدماتی نرم افزار آباکوس منابع موجود در سایت‌های فارسی بهترین گزینه است. معمولا آموزش‌های با کیفیت فارسی متناسب با نیازهای دانشجویان ایرانی است و در آن‌ها به سوالات و ابهامات رایج این دانشجویان پاسخ داده شده است.

مکادمی همواره در تلاش است تا بهترین آموزش‌ها را در اختیار دانشجویان قرار دهد، بنابراین آموزش‌ نرم افزار آباکوس مکادمی پیشنهاد اول ماست.

آموزش‌های سایت آموزش برتر نیز از کیفیت خوبی برخوردار هستند. آموزش‌های آباکوس این مجموعه را می‌توانید در سایت آباکوس فایل نیز بیابید

۲- آموزش‌های انگلیسی نرم افزار آباکوس

سایت‌های انگلیسی زبان گوناگونی به آموزش نرم افزار آباکوس پرداخته‌اند. برخی از این تیم‌ها شامل مدرسین ایرانی یا ایرانی الاصل هستند. در برخی موارد دیده می‌شود آموزش‌های آباکوس این سایت‌ها با سلیقه و نیازها دانشجویان و مهندسین ایرانی هماهنگی بیشتری دارند. سایت‌های CAE Assistant (این سایت IP ایران را تحریم کرده‌ است) و Hyper Lyceum از جمله این موارد هستند.

بلاگ‌های سایت Dassault Systèmes یکی از معتبر ترین آموزش‌های نرم افزار آباکوس است. مکادمی توصیه می‌کنند حتما آن‌ها مطالعه کنید.

سایت‌ها خارجی فراوانی به آموزش نرم افزار آباکوس پرداخته‌اند و هریک در برخی موضوعات بهتر عمل کرده‌اند. مکادمی توصیه می‌کند، موضوع یا ایراد خود در نرم افزار آباکوس را گوگل کنید تا بهترین سایت‌هایی که در این باره آموزش دارند را مشاهده کنید.

۳- آموزش‌های آباکوس موجود در یوتیوب (YouTube)

موزش‌های فراوانی در یوتیوب وجود دارد، اما متاسفانه برخی از این آموزش‌ها ایرادات اساسی دارند. بنابراین نمی‌توان چشم بسته به تمامی آموزش‌های نرم افزار آباکوس که در سایت یوتیوب وجود دارد اعتماد کرد. بارها و بارها شده است که برخی از این آموزش‌ها استباه دانشجویان را گمراه کرده است.

البته این بدان معنا نیست که سایت‌های ایرانی و خارجی ذکر شده در بالا بدون هیچ گونه ایراد و اشتباهی هستند و آموزش‌های اشتباه فقط در یوتیوب مشاهده می‌شود. بر اساس تجربیات ما، دانشجویان و مهندسین به آموزش‌های یوتیوب اعتماد بیش از حد دارند و دقت نمی‌کنند که بر کیفیت و درستی آموزش‌های یوتیوب نظارتی انجام نمی‌شود.

بنابراین چشم بسته به آموزش‌های یوتیوب اعتماد نکنید. برای مثال آموزش‌های یوتیوب SIMULIA، بسیار معتبر و مفید هستند.

۴- استفاده از مستندات نرم افزار آباکوس (Abaqus Documentation)

اگر کاربر حرفه‌ای نرم افزار آباکوس هستند، بدون شک بهترین منبع برای یادگیری و رفع ایرادات شبیه سازی هایتان مستندات نرم افزار آباکوس یا همان Abaqus Documentation است. به جرات می‌توان گفت تمامی آموزش‌ها نرم افزار آباکوس بر اساس Abaqus Documentation و تجربیات مدرسین تهیه شده است.

بهترین منابع برای یادگیری آباکوس: Abaqus Documentation
بهترین منابع برای یادگیری آباکوس: Abaqus Documentation

یادگیری و استفاده از Abaqus Documentation خیلی راحت و لذت بخش نیست برای مثال به نظر من MATLAB Documentation به شدت روان تر، کاربردی تر و همراه با مثال های فراوان است. بنابراین تنها دلیلی که Abaqus Documentation به عنوان اولین منبع ارائه نشده است همین موضوع است.

۵- مطرح کردن مشکل در SIMULIA Community

گر کاربر حرفه‌ای نرم افزار آباکوس هستند، احتمالا بارها و بارها به مشکلاتی برخورده اید که هیچ منبعی آموزش برای آن وجود ندارد و همچنین در مستندات نرم افزار آباکوس یا همان Abaqus Documentation به خوبی به آن اشاره نشده است یا آن را متوجه نشده‌اید. در حالت پیشنهاد مکادمی این است که مشکلات خود را در SIMULIA Community بیان کنید.

۶- مطرح کردن مشکل در ResearchGate

اگر به مشکلات برخوردید که در هیچ منبعی مطرح نشده بود یا آن را متوجه نشده اید، همچنین در SIMULIA Community کسی کمکتان نکرد. پیشنهاد می‌شود مشکل تان را در سایت ResearchGate مطرح کنید. از آنجایی که تقریبا همه محققین از این سایت استفاده می‌کنند با احتمال بیشتری به سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. هرچند که ممکن است پاسخ ها به اندازه پاسخ‌ها SIMULIA Community دقیق و حرفه نباشند.

۷- جست و جوی فایل های شبیه سازی (CAE, INP, …) یا سابروتین (Subroutine) یا اسکریپت (Script) در گیت‌هاب (GitHub)

سایت گیت‌هاب (GitHub)، مخصوص اشتراک گذاری کد به زبان‌های برنامه نویسی مختلف است. بنابراین در برخی موارد جست و جوی فایل های شبیه سازی نرم افزار آباکوس (CAE, INP, …) یا سابروتین (Subroutine) نوشته شده برای ارتقای روند حل مسئله یا اسکریپت (Script) پایتون برای نرم افزار آباکوس در گیت‌هاب (GitHub) می‌تواند راه گشا باشد.

ممکن است اولیت استفاده از منابع بیان شده در این مقاله (با توجه به مسئله یا ارور شما) کمی متفاوت باشد.

در پایان شما نیز روش‌ها و منابع مناسب برای یادگیری نرم افزار آباکوس را با سایر اعضای مکادمی به اشتراک بگذارید.

مهندس میلاد وحیدیان
تصویر مهندس میلاد وحیدیان

نویسنده:

مهندس میلاد وحیدیان 

دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک دانشگاه تهران

(برای مطالعه بیشتر روی نام یا تصویر ایشان کلیک کنید)