نرم افزار ادمز MSC ADAMS

نرم افزار ادمز ADAMS (Automated Dynamic Analysis of Mechanical Systems) یک نرم افزار برای تحلیل سیستم‌ها به کمک شبیه‌سازی دینامیک سیستم‌های چندجسمی (Multibody Dynamics) است. سیستم‌های چندجسمی شامل قطعه‌ها و اتصال‌های گوناگون هستند که با قیود متفاوت، مانند مفصل‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و حرکت نسبی محدود و مشخصی دارند. این نرم افزار هم اکنون در اختیار شرکت MSC software corporation قرار دارد. حلگر (solver) این نرم افزار بر اساس زبان برنامه نویسی Fortran و C++ نوشته شده است. طبق گفته‌ی ناشر این نرم افزار،  ADAMS در حوزه ی شبیه سازی های سیستم‌های چندجسمی، بیشترین استفاده را در بین کاربران سرتاسر دنیا دارد. این نرم افزار هم اکنون بر روی ویندوز و لینوکس اجرا می‌شود.

محیط نرم افزار ادمز (ADAMS)
محیط نرم افزار ادمز (ADAMS)

شرکت MSC را بهتر بشناسیم

شرکت MSC از شرکت‌های پیشرو در ارائه انواع نرم‌افزارهای طراحی و تحلیل مهندسی است. این شرکت در سال ۱۹۶۳ توسط ریچارد مک‌نیل (Richard MacNeal) و روبرت اسچندلر (Robert Schwendler) تأسیس شد. هدف این شرکت ساخت مدل‌های کامپیوتری بوده که با دقت هرچه‌تمام‌تر بتوانند رفتار طرح‌های مهندسی را در محیط واقعی پیش‌بینی کنند و بدین ترتیب نیاز به ساخت و آزمایش مدل نمونه را در زمینه‌های هوافضا، خودروسازی، مکاترونیک و … برطرف کند. این شرکت یکی از ده شرکت برتر نرم‌افزاری است که نرم‌افزارهای آن در آنالیزهای چندگانه اهمیت فراوانی دارد.

شرکت‌های معروف دنیا که در صنایع خودروسازی و هوافضا فعالیت می‌کنند از نرم‌افزارهای این شرکت استقبال فراوانی داشته‌اند.

ازجمله معروف‌ترین نرم‌افزارهای این شرکت عبارت‌اند از:

ADAMS – NASTRAN – DYTRAN – MARC & …

لوگوی شرکت سازنده نرم افزار ادمز (ADAMS)
لوگوی شرکت سازنده نرم افزار ادمز (ADAMS)

توانایی‌هایی MSC ADAMS:

ادمز (ADAMS) این امکان را به شما می‌دهد که یک قطعه مکانیکی را با تمام جزئیات و قسمت های مختلف آن در محیط نرم افزار مدل سازی نمایید. البته نباید انتطار راحتی مدلسازی با نرم افزار های مختص مدلینگ مانند Solidworks  و یا CATIA را از محیط مدلسازی ادمز (ADAMS) داشت. ابزار های (Computer Aided Design) CAD این نرم افزار به منظور ساخت یک مدل مکانیکی در فضای ۳ بعدی و یا وارد کردن فایل های هندسی (geometry) با فرمت های مانند  STEP و یا IGS استفاده می‌شوند. مفصل ها (joints) می‌تواند بین هر دو جسم (body) دلخواه به منظور مقید کردن حرکات آن ها نسبت به هم اضافه شود. تنوع بالایی از ورودی‌ها مانند سرعت‌ها، نیروها و شرایط اولیه متفاوت می‌تواند در محیط این نرم افزار به سیستم مکانیکی ما افزوده شود.

Picture3
شبیه‌سازی شلیک در نرم افزار ادمز (ADAMS)
Picture4
شبیه‌سازی تعلیق خوردو در نرم افزار ادمز (ADAMS)
شبیه‌سازی موتور در نرم افزار ادمز (ADAMS)
شبیه‌سازی موتور در نرم افزار ادمز (ADAMS)

ادمز (ADAMS) رفتار سیستم را در طول زمان شبیه سازی می‌کند. همچنین  قادر است که حرکت (motion) اجزای سیستم را به شکل انیمیشن در آورد و مشخصه‌هایی همچون شتاب سیستم، نیرو های وارد بر آن و … را محاسبه کند. سیستم می‌تواند شامل المان‌های دینامیکی پیچیده همچون فنرها، اصطکاک، اجسام انعطاف پذیر و تماس (contact) میان اجسام نیز باشد و ادمز (ADAMS) بدون هیچ دشواری می‌تواند آن‌ها را در نظر بگیرد و در محاسبات خود دخیل کند و به شما نتایج با دقت بالا تحویل دهد. نرم افزار مورد بحث همچنین ابزار مختلفی در حوزه
CAE (Computer Aided Engineering) مانند Design Exploration و Design Optimization با توجه به پارامترهای انتخاب شده، به شما ارائه می‌کند. ورودی ها و خروجی های حاصل از شبیه سازی در نرم افزار ادمز (ADAMS) همچنین در ادامه می‌توانند با نرم افزاری مانند Simulink ارتباط برقرار کنند و در حوزه‌هایی مانند سیستم های کنترلی از آن‌ها استفاده شود.

ادمز (ADAMS) مناسب چه کارهایی است؟

پکیج نرم افزاری ادمز (ADAMS) هم می‌تواند در تحقیقات آکادمیک و هم در استفاده های مهندسی و صنعت به کار گرفته شود. معمول‌ترین حوزه‌ای که از این نرم افزار در آن استفاده می‌شود آنالیز بدنه‌ی خودرو و سیستم تعلیق آن است که به کمک ماژول های ADAMS/Car و ADAMS/Tire انجام می‌شود. رفتار سیستم‌های مکانیکی متنوعی همچون توربین های بادی، سیستم های انتقال قدرت و سیستم های روباتیک می‌توانند به کمک این نرم افزار شبیه سازی و آنالیز شوند، و ما می‌توانیم به کمک نتایج حاصل درک بهتری از ویژگی‌ها و جنبه‌های مختلف این سیستم‌ها پیدا کنیم.

Picture7
نمونه‌ای از شبیه‌سازی در نرم افزار ادمز (ADAMS)
Picture4
نمونه‌ای از شبیه‌سازی در نرم افزار ادمز (ADAMS)